Dynobil Oto Ekspertiz - Ankara Oto Test Cihazları - Oto Ekspertiz Makinaları


1. Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır?
Oto ekspertiz nasıl yapılır sorusunun cevabını çoğu insan merak ediyor. Yolu oto ekspertize düşen kişiler işlem sırasında neler olduğunu tamamen bilemiyor. Oto ekspertiz makinaları ekspertiz sektörüne girmeden önce araçlar el işçiliği ile kontrol edilirdi. Uzun süren araç kontrolünün sonrasında ise oto ekspertiz raporu oluşturulurdu. Fakat teknolojinin gelişmesi sayesinde, oto ekspertiz kontrolleri hem daha hızlı hem de daha güvenilir bir hale geldi. Araçların tonajlarına ve dinamiklerine uygun tasarlanan oto ekspertiz cihazları sayesinde araç alıcıları ve satıcıları daha güvenilir bir ortamda alım-satım yapabiliyorlar. Oto ekspertize gelen bir araçlar birçok teste tabii tutulur. Bunların içerisinde dyno(dinamometre) testi, süspansiyon testi, fren testi, yanal kayma testi ve boya testleri bulunur.

Oto Ekspertiz Testleri Nelerdir?

Oto ekspertiz esnasında araç birçok cihaza bağlanır. Oto ekspertiz raporu bu süreçte işlemeye başlar. Her geçen dakika sonucunda araç hakkında yeni ve doğru veriler rapora işlenir.

1. Araç ilk olarak oto ekspertiz makinaları arasında en çok kullanılan dyno (dinamometre) testine tabii tutulur. Bu testteki amaç aracın motor durumunu kontrol etmektir. Motor performansında herhangi bir düşüklük, güç aktarımında herhangi bir sorun ya da motorun aşınması söz konusu ise oto ekspertiz raporu ile bu durum öğrenilebilir.
2. Dyno testinden çıkan araç süspansiyon testine girer. Tekerleklerin tutunma kuvvetleri ve aracın sürüşte güven verip vermediği bu test sonucunda belli olur. Bu testte, amortisörler belli titreşimlerle uyarılır ve süspansiyonlar tepki gösterir. Eğer süspansiyonlar uyarılan titreşimlerle eşit tepki verirse araç süspansiyon testinden başarıyla geçmiş demektir.
3. Süspansiyon testinden geçen araç hemen ardından fren testine tabii tutulur. Oto ekspertiz makinaları göz önünde bulundurulduğunda fren testleri en kısa süren testlerden biridir. Kısa sürmesine karşın, fren testi her araç için çok gereklidir. Fren testinde aracın tekerlekleri cihaza bağlanır ve pedal-fren ilişkisinin uyumuna göre fren kalitesi belli olur. Eğer araç fren sırasında denge kaybı yaşamıyorsa ve belirlenen mesafeyi doğru zamanda frenleyebiliyorsa testten olumlu sonuç alır.
4. Sondan bir önceki test ise yanal kayma cihazıdır. Bu testte araç düz bir platforma yerleştirilir ve cihaz tekerleklere bağlanır. Testin amacı ön ve arka lastiklerin birbiriyle uyumlu bir şekilde hareket edip etmediğini kontrol etmektir. Oto ekspertiz nasıl yapılır sorusunun cevabı ise boya kontrolü ile sona erer. Araçta herhangi bir değişen parça ya da boya varsa boya cihazları ile tespit edilir ve oto ekspertiz raporu tüm sonuçları ortaya koyar.

Oto Ekspertiz Ne Zaman Yaptırılmalı?

Oto ekspertiz nasıl yapılır sorusundan sonra en çok sorulan diğer soru ise oto ekspertizin ne zaman yaptırılması gerektiğidir. Oto ekspertizin amacı aracın güncel durumunu görüp, alım-satım yapmadan önce gerçekçi verilere dayanarak aracı kontrol etmektir. O yüzden oto ekspertiz, araç alınmadan hemen önce yaptırılmalıdır. Güncel bir oto ekspertiz raporu, araç alıcısını daha doğru yönlendirecektir. Geçmiş tarihe ait bir rapor araç alıcısını yanıltabilir.

Oto ekspertiz işlemi ekspertizin müsait olma durumuna göre 30 dakika ile 2 saat arasında değişiklik göstermektedir. Oto ekspertiz makinaları sayesinde hızlanan süreç sayesinde araç alım-satımı yapacak kişiler vakit kaybı yaşamadan işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Oto ekspertiz raporu diğer işlemlere kıyasla daha erken bitmektedir. Araçların test cihazlarında geçirdiği zaman süreci uzatır. Oto ekspertizler randevu sistemiyle de çalışmaktadır. Zamanını daha iyi değerlendirmek isteyen kişiler oto ekspertize gitmeden önce randevu alabilirler.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak verdiğimiz hizmetle gerek kurumsal gerekse kurumsal olmayan firmalara özel oto ekspertiz satışları gerçekleştiriyoruz. Kaliteli malzemelerle imal edilen cihazlarımız aynı zamanda son teknolojik donanımlara sahiptir. Fiyat aralığı olarak sunduğumuz uygun fiyat politikası sayesinde en fazla tercih edilen oto ekspertiz firması olma özelliğini de elimizde bulunduruyoruz.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak ülkemiz genelinde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlıyoruz. Özellikle kurumsal firmalar için yaptığımız özel çalışmalar ve özel ekspertiz cihazları sayesinde müşteri portföyümüz hızla büyümeye devam ediyor.

Türkiye Çapında Güvenilir Oto Ekspertiz Noktaları

Özellikle vurguladığımız gibi oto ekspertiz sektöründe güven en temel olgudur. Ekspertiz sırasında yapılacak en ufak hata ya da cihazlardan kaynaklanan hatalı test işlemi sonucunda insanların mağdur olmasına sebebiyet verilebilir. Bu gibi durumlar insanların o firmaya karşı olan güvenini sona erdireceği için firmanın da sonu anlamına gelecektir.

Sizde, bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına ülke çapında farklı farklı bölgelerde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlayan Dynobil Oto Ekspertiz Firması‘yla çalışabilirsiniz. Son teknolojiye sahip ekipmanlarıyla uygun fiyat aralığında hizmet politikasını benimseyen Dynobil Oto Ekspertiz Firması Türkiye genelinde 2 Milyondan fazla müşteri, 5 Milyondan fazla araç testi kapasitesinde hizmet veriyoruz.
2. Oto Ekspertiz Ücretleri İade Edilir Mi?
Oto ekspertiz detaylı ve değerli bir hizmettir. Bu hizmetten faydalanan kişinin test sonucunu aldıktan sonra ekspertiz ücreti iadesi istemesi, eğer ki ortada bir neden yoksa, mümkün olmamaktadır. Çünkü her ne olursa olsun sunulan hizmetten faydalanılmış ve bu hizmet karşılığı da sonuç alınmıştır. Ancak ekspertiz raporundaki sonuçların aynı gün farklı bir ekspertiz tarafından aynı testler yapılarak çıkan sonuçla uyuşmaması durumunda oto ekspertiz ücretleri iadesi yasal olarak mümkün olabilmektedir.

Oto Ekspertizde Ücretler Nelerdir?

Ekspertiz hizmetinden yararlanmak isteyen kişi seçeceği testlerin ücretini ödemekle yükümlüdür. Bu ücretler makinanın büyüklüğü, verdiği hizmetin süresi ve işin detayına göre değişiklik göstermektedirler. Araçtaki boyalı veya değişen bölgeler, motor durumu, lastik durumu, araç içi donanımlarının doğru çalışıp çalışmadığı gibi bir çok özellik bu testler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Buna göre alınan araç ekspertiz ücretleri sonucu araç hakkında birçok bilgi edinilebilmektedir.

Oto Ekspertiz Ücretleri Neye Göre Belirlenir?

Firmalar ekspertiz fiyatlarını belirlerken sundukları hizmet karşılığı birçok faktörü göz önünde bulundurmaktadırlar. Bunlardan başlıcaları; hizmet sundukları iş yerinin varsa kirası, çalıştırdıkları personel sayısı, kullandıkları aletlerin çeşitliliği ve pahalılığı gibi bir çok gider kalemini ekleyerek oto ekspertiz işlemine fiyat biçmektedirler. Firmalar müşterinin istediği testi kendi seçebildiği durumlarda her test başı ayrı ücret alırken, önceden hazırlanmış fiyat paketleri ile bu paketlere dahil testlerin tamamı uygulanıp paket ücreti harici ek bir ücret almadıkları teklifler de hazırlarlar. Oto ekspertiz fiyatlarında bu paketlere dahil olanlar; Kaporta Boya Analizi, Araç Dinamik Testi, Araç Altı Kontrol, İç Ekspertiz, Dış Ekspertiz, Fren ve El Fren Testi olarak sıralanabilir.

Oto Ekspertiz Seçiminizi Yapın

İçeriğimizin genelinde ele aldığımız üzere oto ekspertiz hizmeti, oldukça kapsamlı ve araçtan araca değişkenlik gösteren bir hizmet olma özelliği taşımaktadır. Hal böyle olunca da farklı araç sahiplerinin, farklı amaçlar paralelinde farklı beklentileri söz konusu olmaktadır. Bu beklentiler neticesinde de verilmesi gereken oto ekspertiz hizmeti belirli bir çerçeveye sahip olmak durumundadır. Genel olarak ekspertiz hizmeti alırken, başvurduğunuz oto ekspertize rapor talebinizi aktarmanız gerekir. Raporunuzda yer alacak olan bilgiler ve araca uygulanacak olan tüm değerlendirmeler sizin talepleriniz paralelinde oluşturulur. Günümüzde gerek yasal ve gerekse bireysel kullanımda özel bir yere sahip olan bu rapor için ödeyeceğiniz araç ekspertiz ücreti ise verilen hizmet karşılığında uygun bir düzeyde olmalıdır. Bu nedenle de oto ekspertiz seçimi oldukça önemlidir.

İkinci el araç alım satımında oldukça önemli bir yere sahip olan oto ekspertiz işlemini yaptırmak için bir firma tercih ederken, beklentilerinize uygun hizmet veren bir firma olup olmadığına dikkat etmelisiniz. İster araç almak ister satmak üzere ekspertiz değerlendirmesine ihtiyaç duyuyorsanız, kapsamlı ve uzman bir ekip tarafından yapılacak kontrollere ihtiyacınız vardır. Biz Dynobil ailesi olarak, sunduğumuz tüm hizmetlerde en yenilikçi ekspertiz cihazlarını kullanıyor olmanın ve müşterilerimize sağladığımız kaliteli hizmetin gururunu taşıyoruz. Kaporta değerlendirmesinden dinamik testlerine, araç altı kontrolünden fren testlerine kadar yaptığımız tüm değerlendirmeleri en hassas ayrıntılarıyla gerçekleştiriyoruz.

Siz de ihtiyacınız olan oto ekspertiz hizmetleri hakkında araç ekspertiz ücreti nasıl belirlenir konusunu merak ediyorsanız, bilmeniz gereken husus aracınızın türünün ve talep ettiğiniz değerlendirmelerin ücretler üzerinde etkili olduğudur. Hemen şimdi Dynobil ile iletişime geçerek Ankara’da ihtiyacınız olan oto ekspertiz hizmeti hakkında kapsamlı bilgi alabilir, hızlı bir şekilde randevu alarak hizmet talebinizi oluşturabilirsiniz.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak verdiğimiz hizmetle gerek kurumsal gerekse kurumsal olmayan firmalara özel oto ekspertiz satışları gerçekleştiriyoruz. Kaliteli malzemelerle imal edilen cihazlarımız aynı zamanda son teknolojik donanımlara sahiptir. Fiyat aralığı olarak sunduğumuz uygun fiyat politikası sayesinde en fazla tercih edilen oto ekspertiz firması olma özelliğini de elimizde bulunduruyoruz.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak ülkemiz genelinde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlıyoruz. Özellikle kurumsal firmalar için yaptığımız özel çalışmalar ve özel ekspertiz cihazları sayesinde müşteri portföyümüz hızla büyümeye devam ediyor.

Türkiye Çapında Güvenilir Oto Ekspertiz Noktaları

Özellikle vurguladığımız gibi oto ekspertiz sektöründe güven en temel olgudur. Ekspertiz sırasında yapılacak en ufak hata ya da cihazlardan kaynaklanan hatalı test işlemi sonucunda insanların mağdur olmasına sebebiyet verilebilir. Bu gibi durumlar insanların o firmaya karşı olan güvenini sona erdireceği için firmanın da sonu anlamına gelecektir.

Sizde, bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına ülke çapında farklı farklı bölgelerde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlayan Dynobil Oto Ekspertiz Firması‘yla çalışabilirsiniz. Son teknolojiye sahip ekipmanlarıyla uygun fiyat aralığında hizmet politikasını benimseyen Dynobil Oto Ekspertiz Firması Türkiye genelinde 2 Milyondan fazla müşteri, 5 Milyondan fazla araç testi kapasitesinde hizmet veriyoruz.
3. Oto Ekspertiz Raporu Hangi Bilgileri İçerir?
Oto ekspertiz raporu, bir aracın değişen ya da değişmeyen parçası olmadığını, tüm hasarlarını ve eksiklerini ortaya çıkaran belgedir. Araç ekspertize girdiğinde geçtiği ilk işlem boya kontrol işlemidir. Ölçüm cihazlarıyla yapılan bu işlemde sonuçlar fabrika verileri ile karşılaştırılır. Aracın herhangi bir bölgesinde boya varsa bu durum oto ekspertiz raporu sayesinde görülür. Raporda bulunan ikinci bilgi ise dyno(dinamometre) testidir. Bu testte aracın motor gücü ve aracın güç aktarım aksamında sorun olup olmadığı kontrol edilir. Motor, radyatör ve akü kontrollerinden sonra aracın bilgileri rapora girilir ve diğer işleme geçilir. Süspansiyon testinin yanı sıra yanal kayma testi ve fren testi, oto ekspertiz raporu ile belgeye dökülen diğer testlerdir. Aracın yol tutuşu, süspansiyon verimliliği, 1 km içerisinde sağa ve sola ne kadar kaydığı ve fren kalitesi bu testler ile ölçülür ve raporlanır. Raporlanan belge araç alıcısı tarafından saklanmalıdır.

Araç Ekspertiz Raporu Sorgulama

E-Devlet ile araç ekspertiz raporu sorgulama artık çok daha kolay hale geldi. Tek yapmanız gereken e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama kısmına ‘’trafik poliçe ve hasar bilgileri sorgula’’ yazmak. Açılan sayfada trafik poliçenizi gördükten sonra ‘’detaylı bilgi’’ butonuna basın ve ‘’hasar bilgileri’’ butonunu görebilirsiniz. ‘’Hasar bilgileri’’ kısmına girdikten sonra sağ altta bulunan ‘’detaylı bilgi’’ kısmından aracınızın hasar bilgilerine ulaşabilirsiniz. E-Devlet, araç ekspertiz raporu sorgulama işleminden herhangi bir ücret almamaktadır. Çeşitli operatörler ile kısa mesaj yoluyla araç ekspertiz raporu sorgulayabilirsiniz. Tüm operatörler 5664’e ‘’PARCA’’, ‘’PLAKA’’, ‘’HASAR TARİHİ’’ aralarında boşluk olacak şekilde kısa mesaj atabilirler. Kısa mesaj ücreti 8.5 TL’dir. Kaza tarihini bilmiyorsanız sadece ‘’PLAKA’’ yazıp 5664’e kısa mesaj atıp kaza tarihini öğrenebilirsiniz. Kaza tarihini öğrendikten sonra ilk işlemi yapabilirsiniz. Eğer bu işlem için ekstra bir ödeme yapmak istemiyorsanız e-Devlet üzerinden kaza tarihini hasar sorgulama ekranından öğrenebilirsiniz.

Oto Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Ekspertiz raporu araç alıcısının titizlikle incelemesi gereken bir belgedir. Satın alınacak aracın donanımsal özelliklerine bakmadan önce ekspertiz raporunun güncel olup olmadığını kontrol etmek, araç alıcısının ilk görevi olmalı. Güncel olmayan ekspertiz raporu sağlıklı olmayan sonuçlar ortaya çıkarabilir. Araç ekspertiz raporu geçerlilik süresi güncel yönetmeliğe göre 3 gündür ve bu sürenin sonunda ilgili rapor geçerliliğini kaybedecektir. Satın alınacak aracın en güncel halinin performansını ve donanımını görmek, alıcının ve satıcının arasındaki güven ortamını sağlayacaktır. Oto ekspertiz raporu ne kadar geçerli sorusuna yanıt bulamayan satıcıların yapması gereken tek şey satın alacakları aracı bir oto ekspertize götürüp, aracın güncel raporlarını elde etmektir. Güncel olmayan bir oto ekspertiz raporu ilerleyen günlerde araç alıcısının başına büyük dertler açabilir. Aracın motor aksamında oluşabilecek herhangi bir sorun, maliyeti yüksek bakımlar gerektirebilir.

Araç Ekspertiz Raporu Hukuki Niteliği

Araç ekspertiz raporu hukuki niteliği son zamanlarda mahkemelerde adından sık sık söz ettiriyor. Araç ekspertizlerine güvenerek araç satın alan birçok insan mağdur olabiliyor. Sorumluluğu satıcıda olan araçların, tanıdık ekspertizlere götürülüp kusur örterek gerçekleştirilen satışlar sonrası araç alıcıları bir süre sonra pişmanlık yaşıyor. Oto ekspertiz raporu, mahkemelerce delil niteliği taşımaktadır. Mağduriyetini kanıtlayabilen araç alıcıları, araç satıcısını ve oto ekspertizi mahkemeye verip hakkını arayabilir. Maddi olarak yaşanan kaybın, satıcı ve oto ekspertiz tarafından karşılanması konusunda tazminat davası açılabilir ve oto ekspertiz raporu hukuki bir delil olarak kullanılabilir.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak verdiğimiz hizmetle gerek kurumsal gerekse kurumsal olmayan firmalara özel oto ekspertiz satışları gerçekleştiriyoruz. Kaliteli malzemelerle imal edilen cihazlarımız aynı zamanda son teknolojik donanımlara sahiptir. Fiyat aralığı olarak sunduğumuz uygun fiyat politikası sayesinde en fazla tercih edilen oto ekspertiz firması olma özelliğini de elimizde bulunduruyoruz.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak ülkemiz genelinde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlıyoruz. Özellikle kurumsal firmalar için yaptığımız özel çalışmalar ve özel ekspertiz cihazları sayesinde müşteri portföyümüz hızla büyümeye devam ediyor.

Türkiye Çapında Güvenilir Oto Ekspertiz Noktaları

Özellikle vurguladığımız gibi oto ekspertiz sektöründe güven en temel olgudur. Ekspertiz sırasında yapılacak en ufak hata ya da cihazlardan kaynaklanan hatalı test işlemi sonucunda insanların mağdur olmasına sebebiyet verilebilir. Bu gibi durumlar insanların o firmaya karşı olan güvenini sona erdireceği için firmanın da sonu anlamına gelecektir.

Sizde, bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına ülke çapında farklı farklı bölgelerde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlayan Dynobil Oto Ekspertiz Firması‘yla çalışabilirsiniz. Son teknolojiye sahip ekipmanlarıyla uygun fiyat aralığında hizmet politikasını benimseyen Dynobil Oto Ekspertiz Firması Türkiye genelinde 2 Milyondan fazla müşteri, 5 Milyondan fazla araç testi kapasitesinde hizmet veriyoruz.
4. Oto Ekspertiz Raporu Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?
Araç ekspertiz raporu geçerlilik süresi hakkında çok fazla soru sorulmaktadır. 15 Ağustos 2020 tarihinde yayınlanan yönetmelik ile bu soruların net cevabı araç sahiplerine ve araç sahibi olmak isteyenlere sunulmuştur. Yeni yönetmeliğe göre, ekspertiz işleminden sonra verilen oto ekspertiz raporu, resmi belge niteliği taşıyabilmesi için en fazla 3 günlük olması gerekiyor. Eğer bir araç satışından 4 gün önce oto ekspertiz raporu aldıysa, o rapor resmi bir belge olarak değerlendirilmeyecektir. Bu düzenleme ile birlikte oto ekspertiz raporu geçerlilik süresi hakkında sorulan cevapsız sorular da son bulmuştur. Yeni yönetmelik eski yönetmelik ile kıyaslandığında, eski yönetmelikte oto ekspertiz raporunun belirli bir geçerlilik süresi yoktu. Araç satış işlemlerinin gerçekleşebilmesi için oto ekspertiz raporunun çok eski olmaması resmi belge olması için yeterliydi. Fakat yeni yönetmelik gereği, oto ekspertiz raporu satıştan en geç 3 gün önce çıkarılmış olması gerekir.

Oto Ekspertiz Raporu Nereden Alınır?

Oto ekspertiz raporu, yetki belgesine sahip oto ekspertiz işletmelerinden alınabilir. Yeni yönetmelikle birlikte oto ekspertizler, araç alım-satımında önemli bir yer sahibi haline geldi. Yönetmelik gereği, araç alıcısı ve satıcısı, yetki belgesi olmayan bir oto ekspertizden oto ekspertiz raporu alırsa, çıkan rapor resmi belge niteliği taşımayacaktır. (Yetki belgesi, oto ekspertiz işletmeleri tarafından 25 Ağustos 2020 tarihine kadar alınmaktaydı.) Araç ekspertiz raporu geçerlilik süresi 3 gün olduğundan dolayı, araç alım-satımı yapacak kişilerin oto ekspertiz işletmelerinden randevu almaları en sağlıklı opsiyon olmaktadır. Yeni yönetmelik ile gelen oto ekspertiz zorunluluğu, oto ekspertiz işletmelerinde oldukça büyük yoğunluklara sebep olmaktadır. Bu yoğunluğun önüne geçmek isteyen işletmeler, müşterilerini randevu sistemine yönlendirmektedir. Randevu almadan oto ekspertize gittiğiniz takdirde, oto ekspertiz raporu almak için uzun süreler bekleyebilirsiniz.

SMS ile Oto Ekspertiz Raporu Sorgulama

Tüm operatörlerden kısa mesaj yoluyla oto ekspertiz raporu sorgulama yapabilirsiniz. 5664’e atacağınız kısa mesaj ile oto ekspertiz raporu sonuçları ve hasar kaydı bilgisi öğrenilebilir. Her kısa mesajın ücreti 8.5 TL’dir.

Oto ekspertiz raporundaki hasar kaydını öğrenmek isterseniz aralarında boşluk olacak şekilde ‘’PARCA’’, ‘’PLAKA’’ ve ‘’HASAR TARİHİ’’ yazıp 5664’e gönderebilirsiniz. Çıkan sonuç sayesinde hasar kaydı, değişen parça, kaza yaptığınız tarih ve işçilik maliyetini öğrenebilirsiniz.

Kaza yapan aracın kaza tarihi bilinmiyorsa diğer mesajı yazmadan önce ‘’PLAKA’’ yazarak 5664’e kısa mesaj atıp kaza tarihini öğrenmeniz gerekir. Kaza tarihi net bir şekilde öğrenildikten sonra oto ekspertiz raporu kısa mesaj yoluyla sorgulanabilir.

E-Devlet ile Oto Ekspertiz Raporu Sorgulama

Aracınızın hasar kaydını ya da değişen parçalarını e-Devlet ile öğrenebilirsiniz. E-Devlet’in araç sorgulama sistemi, SMS ile sorgulama ile karşılaştırıldığında daha nitelikli cevaplar vermekte. Ayrıca SMS ile araç hasar kaydını kısa mesaj başına ücret ile öğrenirken, e-Devlet üzerinden bu bilgilere ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Araç ekspertiz raporu sorgulama için yapmanız gereken tek şey e-Devlet şifreniz ile oturum açmak. (Eğer e-Devlet şifreniz yoksa PTT şubesinden temin edebilirsiniz.) E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, arama kısmına ‘’Trafik Poliçe ve Hasar Bilgilerini Sorgulama’’ yazdıktan sonra aracınızla ilgili bilgilere ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. E-Devlet ya da SMS bilgileri ile birlikte oto ekspertiz raporu sonuçlarına ulaşabilirsiniz fakat gördüğünüz sonuçlar araç alım-satımında resmi belge niteliği taşımamaktadır. Eğer araç alım-satımı yapacaksanız, yetkili bir oto ekspertize gidip aracınızla ilgili güncel bilgileri almanız gerekmektedir.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak verdiğimiz hizmetle gerek kurumsal gerekse kurumsal olmayan firmalara özel oto ekspertiz satışları gerçekleştiriyoruz. Kaliteli malzemelerle imal edilen cihazlarımız aynı zamanda son teknolojik donanımlara sahiptir. Fiyat aralığı olarak sunduğumuz uygun fiyat politikası sayesinde en fazla tercih edilen oto ekspertiz firması olma özelliğini de elimizde bulunduruyoruz.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak ülkemiz genelinde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlıyoruz. Özellikle kurumsal firmalar için yaptığımız özel çalışmalar ve özel ekspertiz cihazları sayesinde müşteri portföyümüz hızla büyümeye devam ediyor.

Türkiye Çapında Güvenilir Oto Ekspertiz Noktaları

Özellikle vurguladığımız gibi oto ekspertiz sektöründe güven en temel olgudur. Ekspertiz sırasında yapılacak en ufak hata ya da cihazlardan kaynaklanan hatalı test işlemi sonucunda insanların mağdur olmasına sebebiyet verilebilir. Bu gibi durumlar insanların o firmaya karşı olan güvenini sona erdireceği için firmanın da sonu anlamına gelecektir.

Sizde, bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına ülke çapında farklı farklı bölgelerde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlayan Dynobil Oto Ekspertiz Firması‘yla çalışabilirsiniz. Son teknolojiye sahip ekipmanlarıyla uygun fiyat aralığında hizmet politikasını benimseyen Dynobil Oto Ekspertiz Firması Türkiye genelinde 2 Milyondan fazla müşteri, 5 Milyondan fazla araç testi kapasitesinde hizmet veriyoruz.
5. Oto Ekspertiz Fiyatları Neye Göre Belirlenir ?
Firmalar oto ekspertiz fiyatları belirlenirken sundukları hizmet karşılığı bir çok faktörü göz önünde bulundurmaktadırlar. Bunlardan başlıcaları; hizmet sundukları iş yerinin varsa kirası, çalıştırdıkları personel sayısı, kullandıkları aletlerin çeşitliliği ve pahalılığı gibi bir çok gider kalemini ekleyerek oto ekspertiz işlemine fiyat biçmektedirler. Firmalar müşterinin istediği testi kendi seçebildiği durumlarda her test başı ayrı ücret alırken, önceden hazırlanmış fiyat paketleri ile bu paketlere dahil testlerin tamamı uygulanıp paket ücreti harici ek bir ücret almadıkları teklifler de hazırlarlar. Bu paketlere dahil olanlar;

- Kaporta Boya Analizi

- Araç Dinamik Testi

- Araç Altı Kontrol

- İç Ekspertiz

- Dış Ekspertiz

- Fren ve El Fren Testi

Bu testlerle beraber aracın dış yüzeyinden iç donanımına kadar her şey detaylı olarak kontrol edilir ve sonucunda aracın kondisyon durumu ortaya çıkar. Araçtaki boyalı veya değişen bölgeler, motor durumu, lastik durumu, araç içi donanımlarının doğru çalışıp çalışmadığı gibi bir çok özellik bu testler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Buna göre alınan detaylı ekspertiz fiyatları sonucu araç hakkında birçok bilgi edinilebilmektedir.

Motor Ekspertizinde Fiyatlar Nasıl Değişiyor?

Motor ekspertiz fiyatları belirlenirken bu testte bakılacak iç donanım bölgelerinin çeşitliliği göz önüne alınır. Bir motor ekspertiz işleminde motor bölümündeki her parça detaylı olarak incelenir ve motordaki performansın 100 üzerinden değeri ortaya çıkarılır. Bu oran belirlenirken birçok donanım parçasının performans değerleri denetlenir. Motor ekspertizinde bakılacak noktalardan bazıları şunlardır;

- Motor Elektrik tesisatı

- Akü

- Fren Hidroliği

-Yakıt Sistemi ve Sızdırmazlık

- EGR Valfi ve Enjektör Kontrolü

- Klima Radyatörü ve Klima Boruları

Aracın iç dinamiğini anlama konusunda hayati önem taşıyan motor ekspertizi aracı tanıma açısından oldukça önemlidir. Aracın performansını etkileyen tüm faktörlerin denetlendiği motor ekspertizi sonucu aracın kaput altındaki parçalarının detaylı kontrolü sağlanır.

Kaporta Ekspertizinde Fiyatlar Nasıl Değişiyor?

Kaporta ekspertiz fiyatları testte uygulanacak faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Araç kaporta testinde aracın dış yüzeyindeki boyalı parçalar, değişen parçalar, göçükler ve kaplama bölgeler gibi birçok gözle görülmesi zor olan faktörler görülebilir hale gelmektedir. Alıcı araç kaporta testini yaptırarak aracındaki dış metal kaplamaların ne gibi aşamalardan geçtiğini de daha yakından görebilmekte; eğer alıcıysa satıcının araç hakkında söylediği değişen parçaları bu test sayesinde doğrulayabilmektedir.

Detaylı Ekspertiz Yaptırmak Gerekli Mi?

İkinci el araç alım satımında, satıcı taraf bazen doğru bilgi vermekten kaçınmaktadır ve bu durum dolayısıyla aracı derinlemesine kontrol ettirmeden alan alıcı ilerde mağdur olabilmekte; bu mağduriyetini kanıtlayamamaktadır. Araç alımında her ne kadar ekspertiz ücretinden kaçınılma taraftarı çok olsa da derinlemesine bir ekspertiz hizmetinden faydalanmak alıcı açısından oldukça yararlı bir karar olacaktır. Aracın hasar kaydından, hasar kaydının araçta yol açtığı sorunlara kadar her şey oto ekspertiz sayesinde mümkün olmaktadır. Araç ekspertiz fiyatları
çoğu zaman alıcıya fazla gelmekte ve bu masraftan olabildiğince kısma yoluna gitmektedirler. Ancak bu ücret, alınan hizmetin değeri bakımından oldukça katlanılabilir bir ücrettir. Masrafından kaçınılan bir oto ekspertiz hizmetinden sonra ortaya çıkabilecek herhangi bir kronik sorun araca ekspertiz ücretinin 2-3 katı kadar daha fazla masrafa yol açabilir. Bundan dolayı tedbiri önceden almak ve alım satımını gerçekleştirmeden aracı detaylı olarak kontrol ettirmek her açıdan karlı bir yatırım olmaktadır.

Siz de 2. el alım ve satımında güvenilir oto ekspertiz sonuçlarına ihtiyaç duyuyorsanız Dynobil’i tercih edebilirsiniz. Hemen şimdi web sitemizi inceleyerek sunduğumuz hizmetleri keşfedebilir, merak ettiğiniz tüm konularda aradığınız yanıtları bulabilirsiniz.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak verdiğimiz hizmetle gerek kurumsal gerekse kurumsal olmayan firmalara özel oto ekspertiz satışları gerçekleştiriyoruz. Kaliteli malzemelerle imal edilen cihazlarımız aynı zamanda son teknolojik donanımlara sahiptir. Fiyat aralığı olarak sunduğumuz uygun fiyat politikası sayesinde en fazla tercih edilen oto ekspertiz firması olma özelliğini de elimizde bulunduruyoruz.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak ülkemiz genelinde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlıyoruz. Özellikle kurumsal firmalar için yaptığımız özel çalışmalar ve özel ekspertiz cihazları sayesinde müşteri portföyümüz hızla büyümeye devam ediyor.

Türkiye Çapında Güvenilir Oto Ekspertiz Noktaları

Özellikle vurguladığımız gibi oto ekspertiz sektöründe güven en temel olgudur. Ekspertiz sırasında yapılacak en ufak hata ya da cihazlardan kaynaklanan hatalı test işlemi sonucunda insanların mağdur olmasına sebebiyet verilebilir. Bu gibi durumlar insanların o firmaya karşı olan güvenini sona erdireceği için firmanın da sonu anlamına gelecektir.

Sizde, bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına ülke çapında farklı farklı bölgelerde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlayan Dynobil Oto Ekspertiz Firması‘yla çalışabilirsiniz. Son teknolojiye sahip ekipmanlarıyla uygun fiyat aralığında hizmet politikasını benimseyen Dynobil Oto Ekspertiz Firması Türkiye genelinde 2 Milyondan fazla müşteri, 5 Milyondan fazla araç testi kapasitesinde hizmet veriyoruz.
6. Oto Ekspertiz Cihazları Ne İşe Yarar?
Konuyu ele almadan önce oto ekspertiz cihazları ne işe yarar sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; bu cihazlar ikinci el araçların alım-satımında, araçların durumunu kontrol etme amaçlı kullanılır.

Günümüzde araç alım-satımı büyük bir yere sahiptir. Gelişen ve değişen bu sektörde teknoloji de kendine bir yer bulmaktadır. Oto ekspertiz cihazları sayesinde araçların durumu güvenilir bir şekilde incelenir ve raporlanır. Bu sayede hem araç alıcıları hem de araç satıcıları gönül rahatlığıyla alım-satım yapabilir.

Ekspertiz cihazları, hem aracın performansı hakkında bilgi verir hem de araca ait parçaların durumu ile ilgili rapor sunar. Eğer alıcı bu rapor doğrultusunda araçta bir kusur görürse almaktan vazgeçebilir.

Oto ekspertiz cihazları uzman kişiler tarafından kullanılır. Araçlar, ekspertiz sırasında farklı cihazlarda farklı testlere tabii tutulurlar. Bazı cihazlar performans odaklı testler yaparken, bazı cihazlar ise parça kontrolü yapmaktadır.

Oto Ekspertiz Cihazlarının Özellikleri Nelerdir

Ekspertiz cihazları özellikleri itibarıyla birbirlerinden ayrılırlar. Dyno(dinamometre), fren test cihazı, süspansiyon test cihazı ve yanal kayma test cihazı olarak adlandırılan cihazlar bu alanda kullanılır ve özelliklerine bağlı olarak farklı ölçümler sağlarlar.

• Dyno: Aracın motor gücünü, motor torkunu, teker gücünü, tekerlek torkunu ölçen, takometre ölçümü yapabilen ve aracın güç aktarımını sağlayan organlarda kayıp olup olmadığını ölçen bir oto ekspertiz cihazı olarak adlandırılır. Araçların çekiş gücüne göre makine farklılık gösterebilir. Dyno, 4×2 ve 4×4 olarak iki cihaza ayrılır.

• Fren test cihazı: Fren pedalının kuvvetinden yola çıkarak aracın fren kuvvetini ve fren dengesini ölçer. Tekerleklerin fren gücünü ölçer. Farklı frenlemelerle tekerlekler arasındaki fren dengesini yakalar. • Süspansiyon test cihazı: Tekerleklerin minimum çekiş kuvvetini ölçer. Amortisör ve süspansiyon kontrolü yaparak aracın dengeli bir sürüş için uygun olup olmadığını kontrol eder.

• Yanal kayma test cihazı: Aracın güvenilir bir sürüş deneyimi yaşatıp yaşatmadığını raporlar. Tekerleklerin açısını kontrol eder. Eğer tekerleklerin kapanıklığında bir dengesizlik varsa uyarır.

Ekspertiz Cihazları Neden Tercih Edilir?

Araç alım – satım yaparken araç sahipleri ve aracı alacak kişi birbirine güvenmek ister. Oto ekspertiz cihazları ise bu güven ortamını sağlamak adına çok büyük bir yardımcı. Ekspertiz cihazları, araç satın alırken aracın her detayına titizlikle yaklaşan alıcıların ilk tercihi olmuş durumda. Oto ekspertiz cihazları geliştirilmeden önce yapılan manuel kontroller araç alıcıları için yetersizdi. Fakat gelişen teknoloji sayesinde araçlara insan eli değmeden doğru ve gerçek bilgilere ulaşılabiliyor. Hem ekspertiz cihazlarının hem de cihazı kullanan yetkili kişilerin araç muayenesinde uzman oluşu araç alıcısını ve satıcısını güvende hissettiriyor. Ekspertiz sektörünün her sene gittikçe değişip gelişmesinden dolayı, oto ekspertiz sektöründe olan her işletme kendini geliştirmek zorunda kalıyor ve rekabet kaliteyi doğuruyor.

Oto Ekspertiz Cihaz Kullanımı Hakkında

Oto ekspertiz cihazları, genel olarak bu alanda bilgili ve uzman olan kişiler tarafından kullanılır. Ekspertiz verilerinin elde edilmesinde kullanılan cihazların her biri kendine has sistemleri ile birbirinden farklı bilgiler sağlarlar. Bu bilgiler standart olarak belirli ifadelerle açıklanamaz. Sayılar, semboller ve fiziksel değerlendirmeler sonuçları meydana getirir. Bu nedenle de elde edilen sonuçların doğru bir şekilde değerlendirilebilmesi yalnızca bu alanda donanımlı olan kişiler tarafından yapılabilir. Aksi halde elde edilen veriler hatalı olabilir ve ekspertiz verilerine ihtiyaç duyan kişiyi yanıltabilir. Oto ekspertiz cihazları nelerdir ve nasıl kullanılırlar bilgilerini paylaştığımız yazımız aracılığıyla siz de aracınızı bir ekspertiz değerlendirmesine sokmadan önce merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Dilerseniz oto ekspertiz ile ilgili merak ettiğiniz tüm ayrıntıları ve fiyat tekliflerimizi öğrenmek üzere siz de sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak verdiğimiz hizmetle gerek kurumsal gerekse kurumsal olmayan firmalara özel oto ekspertiz satışları gerçekleştiriyoruz. Kaliteli malzemelerle imal edilen cihazlarımız aynı zamanda son teknolojik donanımlara sahiptir. Fiyat aralığı olarak sunduğumuz uygun fiyat politikası sayesinde en fazla tercih edilen oto ekspertiz firması olma özelliğini de elimizde bulunduruyoruz.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak ülkemiz genelinde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlıyoruz. Özellikle kurumsal firmalar için yaptığımız özel çalışmalar ve özel ekspertiz cihazları sayesinde müşteri portföyümüz hızla büyümeye devam ediyor.

Türkiye Çapında Güvenilir Oto Ekspertiz Noktaları

Özellikle vurguladığımız gibi oto ekspertiz sektöründe güven en temel olgudur. Ekspertiz sırasında yapılacak en ufak hata ya da cihazlardan kaynaklanan hatalı test işlemi sonucunda insanların mağdur olmasına sebebiyet verilebilir. Bu gibi durumlar insanların o firmaya karşı olan güvenini sona erdireceği için firmanın da sonu anlamına gelecektir.

Sizde, bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına ülke çapında farklı farklı bölgelerde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlayan Dynobil Oto Ekspertiz Firması‘yla çalışabilirsiniz. Son teknolojiye sahip ekipmanlarıyla uygun fiyat aralığında hizmet politikasını benimseyen Dynobil Oto Ekspertiz Firması Türkiye genelinde 2 Milyondan fazla müşteri, 5 Milyondan fazla araç testi kapasitesinde hizmet veriyoruz.
7. Oto Ekspertiz Yönetmenliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Oto ekspertiz yönetmeliği 15 Ağustos 2020 tarihinde değiştirildi. Araç alıcılarına ve sahiplerine yeni zorunluluklar getirildi. Koronavirüs salgınının sıfır araç fiyatlarına olan etkisi nedeniyle araç alıcıları 2. el araçlara yöneldi. Durum böyle olunca araç alım-satım piyasasında ciddi dalgalanmalar yaşandı. Devlet ise bu konuya bir çözüm getirmek adına 2. el motorlu taşıtların satışına yönelik bir düzenleme getirdi. Bu düzenleme sonucunda oto ekspertiz yönetmeliği de değişti.

• Yeni yönetmeliğe göre, 2. el araç satımı yapan işletmelerin araç satışından üç gün önce oto ekspertiz raporu alması zorunlu olacak. Güncel olmayan raporlar geçersiz olacak.

• Raporu alan işletmenin ya da araç alıcısının raporu beş sene boyunca saklaması oto ekspertiz yönetmeliği gereğince zorunlu olacak.

• 8 yaşın üstünde ve 160 bin kilometreyi geçmiş araçların oto ekspertiz zorunluluğu bulunmayacak. Eğer araç alıcısı oto ekspertiz raporu almak isterse, araç alıcısı araç satıcısıyla anlaşıp aracı oto ekspertize götürebilir.

• El araç satılması durumunda, muayenesini yapan oto ekspertiz işletmesi tarafından 3 ay ya da 5 bin kilometre boyunca garanti kapsamında bulunacak. Bu madde ile oto ekspertizlerin sorumluluğu araç satışında artmış olacak.

• Yeni oto ekspertiz yönetmeliği ile eğer araç alıcısı satış sırasında aracı tanıdığı bir oto ekspertiz işletmesine götürürse, raporlanan belgede gösterilen arıza ve hasar kaydı garanti kapsamında bulunmayacak.

Oto Ekspertiz Yönetmeliği Neleri Kapsar?

Yeni oto ekspertiz yönetmeliği ile birlikte 2. el araç piyasasında büyük değişimler olabileceği öngörülmektedir. Öncelikle piyasanın oldukça üstüne çıkan fiyatların düşüşe geçmesi ve bu sayede sıfır araç almaya yanaşmayan vatandaşlar gönül rahatlığıyla araç alım-satımı yapabileceği düşünülmektedir. TSE Oto Ekspertiz Yönetmeliği ile gelen oto ekspertiz zorunluluğu ise oto ekspertizlerde yoğunluklara yol açabilir düşüncesi oluşmaktadır. 8 yaşın altında ve 160 kilometreyi geçmemiş bütün 2. el araçlar için zorunlu hale gelen oto ekspertizler, randevu sistemiyle çalışmaya devam ederek oluşabilecek yoğunluğu herkes adına sağlıklı ve güvenli hale getirebilecekler. Değişen yönetmelik ile oto ekspertizlerin sorumluluğu da değişecek. Araç alım-satımında sorumlu olan kişiler artık sadece araç alıcısı ve satıcısı olmayacak. Eğer bir oto ekspertiz işletmesinde bir araç satışı gerçekleşirse, o işletme o araçtan 3 ay boyunca sorumlu olacak. Böylece oto ekspertizler alıcının ya da satıcının yararına herhangi bir işlem yapamayacak. Yapması durumunda ise aracın olası arızasında garanti kapsamında aracın muayene ücretini karşılayacak.

Oto Ekspertiz Yönetmeliği Kimleri Etkiliyor?

Oto ekspertiz mezuat yapısı, alıcıyı ve satıcıyı sorumlu tutmakla birlikte oto ekspertiz işletmelerini de araç alım-satımında yetkili kişi olarak görüyor. 2. el araç alım-satımında oto ekspertizlerin zorunlu olmasıyla birlikte oto ekspertiz işletmelerine verilen sorumluluk, işletmelerin ekspertiz kontrollerinin arkasında olma zorunluluğu ile birlikte ikiye katlandı. Oto ekspertizlerin sorumluluğu ile birlikte alıcı ve satıcının arasındaki güven ortamını da sağlayan yeni yönetmelik, araç alım-satım piyasasını olumlu yönde etkiliyor.

Oto Ekspertiz Yönetmeliği ile Yapılan Değişikliklerin Faydaları

Oto ekspertiz yönetmeliği 2020 yılında güncellenerek değişmeden önce oto ekspertizlerin araç alım-satımında araç kontrolü ve rapor verme dışında herhangi bir sorumluluğu yoktu. Fakat yeni yönetmelik gereği artık oto ekspertiz işletmeleri de en az araç alıcısı ve satıcısı kadar sorumluluk üstleniyor. Oto ekspertizlerin sorumluluğu, satışı gerçekleşen bir aracın raporunda bulunan arızalarından haricen bir arıza durumu gerçekleşirse devreye giriyor. Satışı yapılan araç, belli bir süreliğine oto ekspertiz işletmesinin garanti kapsamında bulunuyor. Araç satıcısı ve alıcısına destek niteliğinde çıkarılan yeni oto ekspertiz yönetmeliği sayesinde 2. el araç piyasası da belli bir düzene geçecek.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak verdiğimiz hizmetle gerek kurumsal gerekse kurumsal olmayan firmalara özel oto ekspertiz satışları gerçekleştiriyoruz. Kaliteli malzemelerle imal edilen cihazlarımız aynı zamanda son teknolojik donanımlara sahiptir. Fiyat aralığı olarak sunduğumuz uygun fiyat politikası sayesinde en fazla tercih edilen oto ekspertiz firması olma özelliğini de elimizde bulunduruyoruz.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak ülkemiz genelinde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlıyoruz. Özellikle kurumsal firmalar için yaptığımız özel çalışmalar ve özel ekspertiz cihazları sayesinde müşteri portföyümüz hızla büyümeye devam ediyor.

Türkiye Çapında Güvenilir Oto Ekspertiz Noktaları

Özellikle vurguladığımız gibi oto ekspertiz sektöründe güven en temel olgudur. Ekspertiz sırasında yapılacak en ufak hata ya da cihazlardan kaynaklanan hatalı test işlemi sonucunda insanların mağdur olmasına sebebiyet verilebilir. Bu gibi durumlar insanların o firmaya karşı olan güvenini sona erdireceği için firmanın da sonu anlamına gelecektir.

Sizde, bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına ülke çapında farklı farklı bölgelerde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlayan Dynobil Oto Ekspertiz Firması‘yla çalışabilirsiniz. Son teknolojiye sahip ekipmanlarıyla uygun fiyat aralığında hizmet politikasını benimseyen Dynobil Oto Ekspertiz Firması Türkiye genelinde 2 Milyondan fazla müşteri, 5 Milyondan fazla araç testi kapasitesinde hizmet veriyoruz.
8. 2. El Araç Alımı Satımı Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler
2. el araç alım – satımı mutlaka herkesin yaşayacağı bir deneyimdir. Özellikle sıfır araç alan kişilerin kontağı çevirir çevirmez yaklaşık % 10 civarı değer kaybı ile karşı karşıya kaldıkları düşünüldüğünde, bütçeyi zorlamadan, kaliteli ve 0 değerinde 2. el bir araç satın almak daha mantıklıdır. Ancak bu hususta dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar mevcuttur. Bu unsurlar ve detayları ise aşağıda verildiği gibidir.

Aracı Kimden Aldığınızı Bilmek

Aracın kimden alınacağını bilmek, her zaman için avantajlıdır. Bilindiği üzere bu tür alış verişlerde insanların aklına takılan en büyük sorun güvendir. Bu bağlamda, güvenin oluşması ve ileride yaşanabilecek sorunlara karşı muhatap bulabilmek açısından aracın kimden alındığını bilmekte fayda vardır. Bu sebeple satıcının güvenilir olduğunun, üslubunun ya da varsa önceki satışlarının referans olarak kabul edilip özellikle incelenmesi fazlasıyla önemlidir. Bazı durumlarda 2. El araç alım – satımı yapan kişilerin ilanlarda yazdıkları ile çelişir cümleler kurdukları da satıcı ile iletişime geçildiğinde göz ardı edilmemelidir.

Aracın Fiziki Durumu – Kaporta Ekspertizi

Kaporta ekspertizi, aracın ilanda sahip olduğu kriterlere gerçekte de sahip olup olmadığının anlaşılması amacı ile yapılan kontrollerin genel merkezidir. İstediği gibi bir araç arayan, araç için bir bütçe belirleyen ve bütçe doğrultusunda araştırmalar gerçekleştiren kişilerin bütçe dışında belirledikleri bazı kriterler vardır. Örneğin kilometre, hasar kaydı, motor durumu ve boya olup olmadığı gibi durumlar, 2. El araç arayan kişiler için önemli kriterlerdir. Ancak, bazı satıcıların art niyetli olması sebebi ile ilanda yer alan bilgilerde değişiklik meydana gelmesi, örneğin araç kilometresinin sıfırlanıp boyanın reddedilmesi, gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumların önüne geçmek ve araç satın alındıktan sonra sürpriz durumlar ile karşı karşıya kalmamak için satın alınan ya da satın alınacak olan aracın ekspere götürülmesinde fayda vardır.

Aracın Resmi Kayıtlarına Bakmak

2. el araç alım – satımı yaparken araç ile ilgili resmi kayıtlara bakmakta fayda vardır. Bu resmi kayıt kavramı altında eklenebilecek birden fazla alt kavram mevcuttur. Buna araç kilometre bilgisi sorgulama, aracın herhangi bir motorlu taşıt vergisi ya da trafik cezası borcu olup olmadığını kontrol etme, hasar kaydı sorgulama, araç sahibi bilgileri sorgulama gibi kavramları örnek vermek mümkündür.

Öncelikle, Ulaştırma Denizcilik ile Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün imzalamış olduğu Bilgi Paylaşımı Esaslarının Düzenlenmesine Dair protokol ile, 2. El araç alım – satımı yapacak olan kişilerin HGS Mobil uygulaması üzerinden araçların muayene ve kilometre bilgilerinin sorgulanması mümkün hale gelmiştir. Buradan, araçlara dair herhangi bir hasar kaydının bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi gereklidir. Bazen araca dair bilgilerin gizlendiği gerçeği, bu gerekliliği ortaya çıkarmıştır. Araç alım satımında araç resmi kayıtlarına bakmayı gerekli kılan bir diğer durum şudur; özellikle araç sahibini ve araç bilgilerini çarpıtarak alıcılara ileten ve bu bağlamda sorunlar meydana gelmesine sebep olan art niyetli alıcılar mevcuttur. Hasar kaydı olmayan başka bir aracın bilgilerini sunarak kontrol sağlatan, ancak alıcılara hasarlı arabayı satan satıcıların söz konusu olması buna örnek verilebilecek bir durumdur.

Kapora Dolandırıcılığına Dikkat Edin

2. el araç alım – satımı yaparken kurumsal yerler ve resmi olarak otomobil ticareti yapan firmalar tercih edilmelidir. Bunun en büyük nedenlerinden biri, kaparo sorunudur. Güvenilir olmayan, internet üzerinden şahıs adı ile satılan araçların sayısının artması ile kaparo dolandırıcılığı ortaya çıkmış, bu bağlamda dikkat edilmesi zorunluluğu da bunun sonucu haline gelmiştir. Örneğin internet üzerinden bir araç beğenen ve bu aracı satın almak için satıcı ile iletişime geçen kişilerin büyük bir kısmı “Kapora verdiğiniz takdirde aracı sizin için ayıracağım” cevabını almış ve istenen kaparo miktarını satıcıya iletmiştir. Aracı teslim alacağı zaman ise ortada ne aracı bulmuştur ne de satıcıyı. Yani yalnızca ödemiş olduğu para gitmiş, bunun karşılığında araç da satıcı da ortadan kaybolmuştur.

Yukarıda verilmiş olunan bilgilerin tamamı göz önünde bulundurulduğunda, 2. El araç satın almak isteyen kişilerin, satın alma faaliyetini güvenilir ve kurumsal firmalar aracılığı ile yapmalarının ne denli önemli olduğu anlaşılmaktadır. Firma arayışında olanların Dynobil Oto Ekspertiz ile iletişime geçmeleri mümkündür.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak verdiğimiz hizmetle gerek kurumsal gerekse kurumsal olmayan firmalara özel oto ekspertiz satışları gerçekleştiriyoruz. Kaliteli malzemelerle imal edilen cihazlarımız aynı zamanda son teknolojik donanımlara sahiptir. Fiyat aralığı olarak sunduğumuz uygun fiyat politikası sayesinde en fazla tercih edilen oto ekspertiz firması olma özelliğini de elimizde bulunduruyoruz.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak ülkemiz genelinde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlıyoruz. Özellikle kurumsal firmalar için yaptığımız özel çalışmalar ve özel ekspertiz cihazları sayesinde müşteri portföyümüz hızla büyümeye devam ediyor.

Türkiye Çapında Güvenilir Oto Ekspertiz Noktaları

Özellikle vurguladığımız gibi oto ekspertiz sektöründe güven en temel olgudur. Ekspertiz sırasında yapılacak en ufak hata ya da cihazlardan kaynaklanan hatalı test işlemi sonucunda insanların mağdur olmasına sebebiyet verilebilir. Bu gibi durumlar insanların o firmaya karşı olan güvenini sona erdireceği için firmanın da sonu anlamına gelecektir.

Sizde, bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına ülke çapında farklı farklı bölgelerde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlayan Dynobil Oto Ekspertiz Firması‘yla çalışabilirsiniz. Son teknolojiye sahip ekipmanlarıyla uygun fiyat aralığında hizmet politikasını benimseyen Dynobil Oto Ekspertiz Firması Türkiye genelinde 2 Milyondan fazla müşteri, 5 Milyondan fazla araç testi kapasitesinde hizmet veriyoruz.