Oto Ekspertiz Yönetmeliğinde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Nokta - Dynobil Oto Ekspertiz

Oto Ekspertiz Yönetmeliğinde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Nokta

Hayalinizdeki Aracı Güvenle Alın

 

Oto ekspertiz yönetmeliği 15 Ağustos 2020 tarihinde değiştirildi. Araç alıcılarına ve sahiplerine yeni zorunluluklar getirildi. Koronavirüs salgınının sıfır araç fiyatlarına olan etkisi nedeniyle araç alıcıları 2. el araçlara yöneldi. Durum böyle olunca araç alım-satım piyasasında ciddi dalgalanmalar yaşandı. Devlet ise bu konuya bir çözüm getirmek adına 2. el motorlu taşıtların satışına yönelik bir düzenleme getirdi. Bu düzenleme sonucunda oto ekspertiz yönetmeliği de değişti.

  • Yeni yönetmeliğe göre, 2. el araç satımı yapan işletmelerin araç satışından üç gün önce oto ekspertiz raporu alması zorunlu olacak. Güncel olmayan raporlar geçersiz olacak.
  • Raporu alan işletmenin ya da araç alıcısının raporu beş sene boyunca saklaması oto ekspertiz yönetmeliği gereğince zorunlu olacak.
  • 8 yaşın üstünde ve 160 bin kilometreyi geçmiş araçların oto ekspertiz zorunluluğu bulunmayacak. Eğer araç alıcısı oto ekspertiz raporu almak isterse, araç alıcısı araç satıcısıyla anlaşıp aracı oto ekspertize götürebilir.
  • el araç satılması durumunda, muayenesini yapan oto ekspertiz işletmesi tarafından 3 ay ya da 5 bin kilometre boyunca garanti kapsamında bulunacak. Bu madde ile oto ekspertizlerin sorumluluğu araç satışında artmış olacak.
  • Yeni oto ekspertiz yönetmeliği ile eğer araç alıcısı satış sırasında aracı tanıdığı bir oto ekspertiz işletmesine götürürse, raporlanan belgede gösterilen arıza ve hasar kaydı garanti kapsamında bulunmayacak.

Oto Ekspertiz Yönetmeliği Neleri Kapsar?

Yeni oto ekspertiz yönetmeliği ile birlikte 2. el araç piyasasında büyük değişimler olabileceği öngörülmektedir.  Öncelikle piyasanın oldukça üstüne çıkan fiyatların düşüşe geçmesi ve bu sayede sıfır araç almaya yanaşmayan vatandaşlar gönül rahatlığıyla araç alım-satımı yapabileceği düşünülmektedir. TSE Oto Ekspertiz Yönetmeliği ile gelen oto ekspertiz zorunluluğu ise oto ekspertizlerde yoğunluklara yol açabilir düşüncesi oluşmaktadır. 8 yaşın altında ve 160 kilometreyi geçmemiş bütün 2. el araçlar için zorunlu hale gelen oto ekspertizler, randevu sistemiyle çalışmaya devam ederek oluşabilecek yoğunluğu herkes adına sağlıklı ve güvenli hale getirebilecekler. Değişen yönetmelik ile oto ekspertizlerin sorumluluğu da değişecek. Araç alım-satımında sorumlu olan kişiler artık sadece araç alıcısı ve satıcısı olmayacak. Eğer bir oto ekspertiz işletmesinde bir araç satışı gerçekleşirse, o işletme o araçtan 3 ay boyunca sorumlu olacak. Böylece oto ekspertizler alıcının ya da satıcının yararına herhangi bir işlem yapamayacak. Yapması durumunda ise aracın olası arızasında garanti kapsamında aracın muayene ücretini karşılayacak.

Oto Ekspertiz Yönetmeliği Kimleri Etkiliyor?

Oto ekspertiz mezuat yapısı, alıcıyı ve satıcıyı sorumlu tutmakla birlikte oto ekspertiz işletmelerini de araç alım-satımında yetkili kişi olarak görüyor.  2. el araç alım-satımında oto ekspertizlerin zorunlu olmasıyla birlikte oto ekspertiz işletmelerine verilen sorumluluk, işletmelerin ekspertiz kontrollerinin arkasında olma zorunluluğu ile birlikte ikiye katlandı. Oto ekspertizlerin sorumluluğu ile birlikte alıcı ve satıcının arasındaki güven ortamını da sağlayan yeni yönetmelik, araç alım-satım piyasasını olumlu yönde etkiliyor.

Oto Ekspertiz Yönetmeliği ile Yapılan Değişikliklerin Faydaları

Oto ekspertiz yönetmeliği 2020 yılında güncellenerek değişmeden önce oto ekspertizlerin araç alım-satımında araç kontrolü ve rapor verme dışında herhangi bir sorumluluğu yoktu. Fakat yeni yönetmelik gereği artık oto ekspertiz işletmeleri de en az araç alıcısı ve satıcısı kadar sorumluluk üstleniyor. Oto ekspertizlerin sorumluluğu, satışı gerçekleşen bir aracın raporunda bulunan arızalarından haricen bir arıza durumu gerçekleşirse devreye giriyor. Satışı yapılan araç, belli bir süreliğine oto ekspertiz işletmesinin garanti kapsamında bulunuyor. Araç satıcısı ve alıcısına destek niteliğinde çıkarılan yeni oto ekspertiz yönetmeliği sayesinde 2. el araç piyasası da belli bir düzene geçecek.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak verdiğimiz hizmetle gerek kurumsal gerekse kurumsal olmayan firmalara özel oto ekspertiz satışları gerçekleştiriyoruz. Kaliteli malzemelerle imal edilen cihazlarımız aynı zamanda son teknolojik donanımlara sahiptir. Fiyat aralığı olarak sunduğumuz uygun fiyat politikası sayesinde en fazla tercih edilen oto ekspertiz firması olma özelliğini de elimizde bulunduruyoruz.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak ülkemiz genelinde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlıyoruz. Özellikle kurumsal firmalar için yaptığımız özel çalışmalar ve özel ekspertiz cihazları sayesinde müşteri portföyümüz hızla büyümeye devam ediyor.

Türkiye Çapında Güvenilir Oto Ekspertiz Noktaları

Özellikle vurguladığımız gibi oto ekspertiz sektöründe güven en temel olgudur. Ekspertiz sırasında yapılacak en ufak hata ya da cihazlardan kaynaklanan hatalı test işlemi sonucunda insanların mağdur olmasına sebebiyet verilebilir. Bu gibi durumlar insanların o firmaya karşı olan güvenini sona erdireceği için firmanın da sonu anlamına gelecektir.

Sizde, bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına ülke çapında farklı farklı bölgelerde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlayan Dynobil Oto Ekspertiz Firması‘yla çalışabilirsiniz. Son teknolojiye sahip ekipmanlarıyla uygun fiyat aralığında hizmet politikasını benimseyen Dynobil Oto Ekspertiz Firması Türkiye genelinde 2 Milyondan fazla müşteri, 5 Milyondan fazla araç testi kapasitesinde hizmet veriyoruz.

Bilgi Almak İster Misiniz?

Profesyonel Yaklaşım ve Kaliteli Ekspertiz Hizmeti mi Arıyorsunuz?

Hemen Dynobil İle İletişime Geçin.