Oto Ekspertiz Raporu Hangi Bilgileri İçerir? - Dynobil Oto Ekspertiz

Oto Ekspertiz Raporu Hangi Bilgileri İçerir?

Hayalinizdeki Aracı Güvenle Alın

Oto ekspertiz raporu, bir aracın değişen ya da değişmeyen parçası olmadığını, tüm hasarlarını ve eksiklerini ortaya çıkaran belgedir. Araç ekspertize girdiğinde geçtiği ilk işlem boya kontrol işlemidir. Ölçüm cihazlarıyla yapılan bu işlemde sonuçlar fabrika verileri ile karşılaştırılır. Aracın herhangi bir bölgesinde boya varsa bu durum oto ekspertiz raporu sayesinde görülür. Raporda bulunan ikinci bilgi ise dyno(dinamometre) testidir. Bu testte aracın motor gücü ve aracın güç aktarım aksamında sorun olup olmadığı kontrol edilir. Motor, radyatör ve akü kontrollerinden sonra aracın bilgileri rapora girilir ve diğer işleme geçilir. Süspansiyon testinin yanı sıra yanal kayma testi ve fren testi, oto ekspertiz raporu ile belgeye dökülen diğer testlerdir. Aracın yol tutuşu, süspansiyon verimliliği, 1 km içerisinde sağa ve sola ne kadar kaydığı ve fren kalitesi bu testler ile ölçülür ve raporlanır. Raporlanan belge araç alıcısı tarafından saklanmalıdır.

Araç Ekspertiz Raporu Sorgulama

E-Devlet ile araç ekspertiz raporu sorgulama artık çok daha kolay hale geldi. Tek yapmanız gereken e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama kısmına ‘’trafik poliçe ve hasar bilgileri sorgula’’ yazmak. Açılan sayfada trafik poliçenizi gördükten sonra ‘’detaylı bilgi’’ butonuna basın ve ‘’hasar bilgileri’’ butonunu görebilirsiniz. ‘’Hasar bilgileri’’ kısmına girdikten sonra sağ altta bulunan ‘’detaylı bilgi’’ kısmından aracınızın hasar bilgilerine ulaşabilirsiniz. E-Devlet, araç ekspertiz raporu sorgulama işleminden herhangi bir ücret almamaktadır. Çeşitli operatörler ile kısa mesaj yoluyla araç ekspertiz raporu sorgulayabilirsiniz. Tüm operatörler 5664’e ‘’PARCA’’, ‘’PLAKA’’, ‘’HASAR TARİHİ’’ aralarında boşluk olacak şekilde kısa mesaj atabilirler. Kısa mesaj ücreti 8.5 TL’dir. Kaza tarihini bilmiyorsanız sadece ‘’PLAKA’’ yazıp 5664’e kısa mesaj atıp kaza tarihini öğrenebilirsiniz. Kaza tarihini öğrendikten sonra ilk işlemi yapabilirsiniz. Eğer bu işlem için ekstra bir ödeme yapmak istemiyorsanız e-Devlet üzerinden kaza tarihini hasar sorgulama ekranından öğrenebilirsiniz.

Oto Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Ekspertiz raporu araç alıcısının titizlikle incelemesi gereken bir belgedir. Satın alınacak aracın donanımsal özelliklerine bakmadan önce ekspertiz raporunun güncel olup olmadığını kontrol etmek, araç alıcısının ilk görevi olmalı. Güncel olmayan ekspertiz raporu sağlıklı olmayan sonuçlar ortaya çıkarabilir. Araç ekspertiz raporu geçerlilik süresi güncel yönetmeliğe göre 3 gündür ve bu sürenin sonunda ilgili rapor geçerliliğini kaybedecektir. Satın alınacak aracın en güncel halinin performansını ve donanımını görmek, alıcının ve satıcının arasındaki güven ortamını sağlayacaktır. Oto ekspertiz raporu ne kadar geçerli sorusuna yanıt bulamayan satıcıların yapması gereken tek şey satın alacakları aracı bir oto ekspertize götürüp, aracın güncel raporlarını elde etmektir. Güncel olmayan bir oto ekspertiz raporu ilerleyen günlerde araç alıcısının başına büyük dertler açabilir. Aracın motor aksamında oluşabilecek herhangi bir sorun, maliyeti yüksek bakımlar gerektirebilir.

Araç Ekspertiz Raporu Hukuki Niteliği

Araç ekspertiz raporu hukuki niteliği son zamanlarda mahkemelerde adından sık sık söz ettiriyor. Araç ekspertizlerine güvenerek araç satın alan birçok insan mağdur olabiliyor. Sorumluluğu satıcıda olan araçların, tanıdık ekspertizlere götürülüp kusur örterek gerçekleştirilen satışlar sonrası araç alıcıları bir süre sonra pişmanlık yaşıyor. Oto ekspertiz raporu, mahkemelerce delil niteliği taşımaktadır. Mağduriyetini kanıtlayabilen araç alıcıları, araç satıcısını ve oto ekspertizi mahkemeye verip hakkını arayabilir. Maddi olarak yaşanan kaybın, satıcı ve oto ekspertiz tarafından karşılanması konusunda tazminat davası açılabilir ve oto ekspertiz raporu hukuki bir delil olarak kullanılabilir.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak verdiğimiz hizmetle gerek kurumsal gerekse kurumsal olmayan firmalara özel oto ekspertiz satışları gerçekleştiriyoruz. Kaliteli malzemelerle imal edilen cihazlarımız aynı zamanda son teknolojik donanımlara sahiptir. Fiyat aralığı olarak sunduğumuz uygun fiyat politikası sayesinde en fazla tercih edilen oto ekspertiz firması olma özelliğini de elimizde bulunduruyoruz.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak ülkemiz genelinde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlıyoruz. Özellikle kurumsal firmalar için yaptığımız özel çalışmalar ve özel ekspertiz cihazları sayesinde müşteri portföyümüz hızla büyümeye devam ediyor.

Türkiye Çapında Güvenilir Oto Ekspertiz Noktaları

Özellikle vurguladığımız gibi oto ekspertiz sektöründe güven en temel olgudur. Ekspertiz sırasında yapılacak en ufak hata ya da cihazlardan kaynaklanan hatalı test işlemi sonucunda insanların mağdur olmasına sebebiyet verilebilir. Bu gibi durumlar insanların o firmaya karşı olan güvenini sona erdireceği için firmanın da sonu anlamına gelecektir.

Sizde, bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına ülke çapında farklı farklı bölgelerde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlayan Dynobil Oto Ekspertiz Firması‘yla çalışabilirsiniz. Son teknolojiye sahip ekipmanlarıyla uygun fiyat aralığında hizmet politikasını benimseyen Dynobil Oto Ekspertiz Firması Türkiye genelinde 2 Milyondan fazla müşteri, 5 Milyondan fazla araç testi kapasitesinde hizmet veriyoruz.

Bilgi Almak İster Misiniz?

Profesyonel Yaklaşım ve Kaliteli Ekspertiz Hizmeti mi Arıyorsunuz?

Hemen Dynobil İle İletişime Geçin.