Oto Ekspertiz Raporu Geçerlilik Süresi Ne Kadardır? - Dynobil Oto Ekspertiz

Oto Ekspertiz Raporu Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Hayalinizdeki Aracı Güvenle Alın

Araç ekspertiz raporu geçerlilik süresi hakkında çok fazla soru sorulmaktadır. 15 Ağustos 2020 tarihinde yayınlanan yönetmelik ile bu soruların net cevabı araç sahiplerine ve araç sahibi olmak isteyenlere sunulmuştur. Yeni yönetmeliğe göre, ekspertiz işleminden sonra verilen oto ekspertiz raporu, resmi belge niteliği taşıyabilmesi için en fazla 3 günlük olması gerekiyor. Eğer bir araç satışından 4 gün önce oto ekspertiz raporu aldıysa, o rapor resmi bir belge olarak değerlendirilmeyecektir. Bu düzenleme ile birlikte oto ekspertiz raporu geçerlilik süresi hakkında sorulan cevapsız sorular da son bulmuştur. Yeni yönetmelik eski yönetmelik ile kıyaslandığında, eski yönetmelikte oto ekspertiz raporunun belirli bir geçerlilik süresi yoktu. Araç satış işlemlerinin gerçekleşebilmesi için oto ekspertiz raporunun çok eski olmaması resmi belge olması için yeterliydi. Fakat yeni yönetmelik gereği, oto ekspertiz raporu satıştan en geç 3 gün önce çıkarılmış olması gerekir.

Oto Ekspertiz Raporu Nereden Alınır?

Oto ekspertiz raporu, yetki belgesine sahip oto ekspertiz işletmelerinden alınabilir. Yeni yönetmelikle birlikte oto ekspertizler, araç alım-satımında önemli bir yer sahibi haline geldi. Yönetmelik gereği, araç alıcısı ve satıcısı, yetki belgesi olmayan bir oto ekspertizden oto ekspertiz raporu alırsa, çıkan rapor resmi belge niteliği taşımayacaktır. (Yetki belgesi, oto ekspertiz işletmeleri tarafından 25 Ağustos 2020 tarihine kadar alınmaktaydı.) Araç ekspertiz raporu geçerlilik süresi 3 gün olduğundan dolayı, araç alım-satımı yapacak kişilerin oto ekspertiz işletmelerinden randevu almaları en sağlıklı opsiyon olmaktadır. Yeni yönetmelik ile gelen oto ekspertiz zorunluluğu, oto ekspertiz işletmelerinde oldukça büyük yoğunluklara sebep olmaktadır. Bu yoğunluğun önüne geçmek isteyen işletmeler, müşterilerini randevu sistemine yönlendirmektedir. Randevu almadan oto ekspertize gittiğiniz takdirde, oto ekspertiz raporu almak için uzun süreler bekleyebilirsiniz.

SMS ile Oto Ekspertiz Raporu Sorgulama

Tüm operatörlerden kısa mesaj yoluyla oto ekspertiz raporu sorgulama yapabilirsiniz. 5664’e atacağınız kısa mesaj ile oto ekspertiz raporu sonuçları ve hasar kaydı bilgisi öğrenilebilir. Her kısa mesajın ücreti 8.5 TL’dir.

Oto ekspertiz raporundaki hasar kaydını öğrenmek isterseniz aralarında boşluk olacak şekilde ‘’PARCA’’, ‘’PLAKA’’ ve ‘’HASAR TARİHİ’’ yazıp 5664’e gönderebilirsiniz. Çıkan sonuç sayesinde hasar kaydı, değişen parça, kaza yaptığınız tarih ve işçilik maliyetini öğrenebilirsiniz.

Kaza yapan aracın kaza tarihi bilinmiyorsa diğer mesajı yazmadan önce ‘’PLAKA’’ yazarak 5664’e kısa mesaj atıp kaza tarihini öğrenmeniz gerekir. Kaza tarihi net bir şekilde öğrenildikten sonra oto ekspertiz raporu kısa mesaj yoluyla sorgulanabilir.

E-Devlet ile Oto Ekspertiz Raporu Sorgulama

Aracınızın hasar kaydını ya da değişen parçalarını e-Devlet ile öğrenebilirsiniz. E-Devlet’in araç sorgulama sistemi, SMS ile sorgulama ile karşılaştırıldığında daha nitelikli cevaplar vermekte. Ayrıca SMS ile araç hasar kaydını kısa mesaj başına ücret ile öğrenirken, e-Devlet üzerinden bu bilgilere ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Araç ekspertiz raporu sorgulama için yapmanız gereken tek şey e-Devlet şifreniz ile oturum açmak. (Eğer e-Devlet şifreniz yoksa PTT şubesinden temin edebilirsiniz.) E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, arama kısmına ‘’Trafik Poliçe ve Hasar Bilgilerini Sorgulama’’ yazdıktan sonra aracınızla ilgili bilgilere ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. E-Devlet ya da SMS bilgileri ile birlikte oto ekspertiz raporu sonuçlarına ulaşabilirsiniz fakat gördüğünüz sonuçlar araç alım-satımında resmi belge niteliği taşımamaktadır. Eğer araç alım-satımı yapacaksanız, yetkili bir oto ekspertize gidip aracınızla ilgili güncel bilgileri almanız gerekmektedir.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak verdiğimiz hizmetle gerek kurumsal gerekse kurumsal olmayan firmalara özel oto ekspertiz satışları gerçekleştiriyoruz. Kaliteli malzemelerle imal edilen cihazlarımız aynı zamanda son teknolojik donanımlara sahiptir. Fiyat aralığı olarak sunduğumuz uygun fiyat politikası sayesinde en fazla tercih edilen oto ekspertiz firması olma özelliğini de elimizde bulunduruyoruz.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak ülkemiz genelinde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlıyoruz. Özellikle kurumsal firmalar için yaptığımız özel çalışmalar ve özel ekspertiz cihazları sayesinde müşteri portföyümüz hızla büyümeye devam ediyor.

Türkiye Çapında Güvenilir Oto Ekspertiz Noktaları

Özellikle vurguladığımız gibi oto ekspertiz sektöründe güven en temel olgudur. Ekspertiz sırasında yapılacak en ufak hata ya da cihazlardan kaynaklanan hatalı test işlemi sonucunda insanların mağdur olmasına sebebiyet verilebilir. Bu gibi durumlar insanların o firmaya karşı olan güvenini sona erdireceği için firmanın da sonu anlamına gelecektir.

Sizde, bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına ülke çapında farklı farklı bölgelerde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlayan Dynobil Oto Ekspertiz Firması‘yla çalışabilirsiniz. Son teknolojiye sahip ekipmanlarıyla uygun fiyat aralığında hizmet politikasını benimseyen Dynobil Oto Ekspertiz Firması Türkiye genelinde 2 Milyondan fazla müşteri, 5 Milyondan fazla araç testi kapasitesinde hizmet veriyoruz.

Bilgi Almak İster Misiniz?

Profesyonel Yaklaşım ve Kaliteli Ekspertiz Hizmeti mi Arıyorsunuz?

Hemen Dynobil İle İletişime Geçin.