Oto Ekspertiz Cihazları Ne İşe Yarar? - Dynobil Oto Ekspertiz

Oto Ekspertiz Cihazları Ne İşe Yarar?

Hayalinizdeki Aracı Güvenle Alın

Konuyu ele almadan önce oto ekspertiz cihazları ne işe yarar sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; bu cihazlar ikinci el araçların alım-satımında, araçların durumunu kontrol etme amaçlı kullanılır.

Günümüzde araç alım-satımı büyük bir yere sahiptir. Gelişen ve değişen bu sektörde teknoloji de kendine bir yer bulmaktadır. Oto ekspertiz cihazları sayesinde araçların durumu güvenilir bir şekilde incelenir ve raporlanır. Bu sayede hem araç alıcıları hem de araç satıcıları gönül rahatlığıyla alım-satım yapabilir.

Ekspertiz cihazları, hem aracın performansı hakkında bilgi verir hem de araca ait parçaların durumu ile ilgili rapor sunar. Eğer alıcı bu rapor doğrultusunda araçta bir kusur görürse almaktan vazgeçebilir.

Oto ekspertiz cihazları uzman kişiler tarafından kullanılır. Araçlar, ekspertiz sırasında farklı cihazlarda farklı testlere tabii tutulurlar. Bazı cihazlar performans odaklı testler yaparken, bazı cihazlar ise parça kontrolü yapmaktadır.

 

Oto Ekspertiz Cihazlarının Özellikleri Nelerdir

Ekspertiz cihazları özellikleri itibarıyla birbirlerinden ayrılırlar. Dyno(dinamometre), fren test cihazı, süspansiyon test cihazı ve yanal kayma test cihazı olarak adlandırılan cihazlar bu alanda kullanılır ve özelliklerine bağlı olarak farklı ölçümler sağlarlar.

  • Dyno: Aracın motor gücünü, motor torkunu, teker gücünü, tekerlek torkunu ölçen, takometre ölçümü yapabilen ve aracın güç aktarımını sağlayan organlarda kayıp olup olmadığını ölçen bir oto ekspertiz cihazı olarak adlandırılır. Araçların çekiş gücüne göre makine farklılık gösterebilir. Dyno, 4×2 ve 4×4 olarak iki cihaza ayrılır.
  • Fren test cihazı: Fren pedalının kuvvetinden yola çıkarak aracın fren kuvvetini ve fren dengesini ölçer. Tekerleklerin fren gücünü ölçer. Farklı frenlemelerle tekerlekler arasındaki fren dengesini yakalar.
  • Süspansiyon test cihazı: Tekerleklerin minimum çekiş kuvvetini ölçer. Amortisör ve süspansiyon kontrolü yaparak aracın dengeli bir sürüş için uygun olup olmadığını kontrol eder.
  • Yanal kayma test cihazı: Aracın güvenilir bir sürüş deneyimi yaşatıp yaşatmadığını raporlar. Tekerleklerin açısını kontrol eder. Eğer tekerleklerin kapanıklığında bir dengesizlik varsa uyarır.

Ekspertiz Cihazları Neden Tercih Edilir?

Araç alım – satım yaparken araç sahipleri ve aracı alacak kişi birbirine güvenmek ister. Oto ekspertiz cihazları ise bu güven ortamını sağlamak adına çok büyük bir yardımcı. Ekspertiz cihazları, araç satın alırken aracın her detayına titizlikle yaklaşan alıcıların ilk tercihi olmuş durumda. Oto ekspertiz cihazları geliştirilmeden önce yapılan manuel kontroller araç alıcıları için yetersizdi. Fakat gelişen teknoloji sayesinde araçlara insan eli değmeden doğru ve gerçek bilgilere ulaşılabiliyor. Hem ekspertiz cihazlarının hem de cihazı kullanan yetkili kişilerin araç muayenesinde uzman oluşu araç alıcısını ve satıcısını güvende hissettiriyor. Ekspertiz sektörünün her sene gittikçe değişip gelişmesinden dolayı, oto ekspertiz sektöründe olan her işletme kendini geliştirmek zorunda kalıyor ve rekabet kaliteyi doğuruyor.

Oto Ekspertiz Cihaz Kullanımı Hakkında

Oto ekspertiz cihazları, genel olarak bu alanda bilgili ve uzman olan kişiler tarafından kullanılır. Ekspertiz verilerinin elde edilmesinde kullanılan cihazların her biri kendine has sistemleri ile birbirinden farklı bilgiler sağlarlar. Bu bilgiler standart olarak belirli ifadelerle açıklanamaz. Sayılar, semboller ve fiziksel değerlendirmeler sonuçları meydana getirir. Bu nedenle de elde edilen sonuçların doğru bir şekilde değerlendirilebilmesi yalnızca bu alanda donanımlı olan kişiler tarafından yapılabilir. Aksi halde elde edilen veriler hatalı olabilir ve ekspertiz verilerine ihtiyaç duyan kişiyi yanıltabilir. Oto ekspertiz cihazları nelerdir ve nasıl kullanılırlar bilgilerini paylaştığımız yazımız aracılığıyla siz de aracınızı bir ekspertiz değerlendirmesine sokmadan önce merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Dilerseniz oto ekspertiz ile ilgili merak ettiğiniz tüm ayrıntıları ve fiyat tekliflerimizi öğrenmek üzere siz de sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak verdiğimiz hizmetle gerek kurumsal gerekse kurumsal olmayan firmalara özel oto ekspertiz satışları gerçekleştiriyoruz. Kaliteli malzemelerle imal edilen cihazlarımız aynı zamanda son teknolojik donanımlara sahiptir. Fiyat aralığı olarak sunduğumuz uygun fiyat politikası sayesinde en fazla tercih edilen oto ekspertiz firması olma özelliğini de elimizde bulunduruyoruz.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak ülkemiz genelinde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlıyoruz. Özellikle kurumsal firmalar için yaptığımız özel çalışmalar ve özel ekspertiz cihazları sayesinde müşteri portföyümüz hızla büyümeye devam ediyor.

Türkiye Çapında Güvenilir Oto Ekspertiz Noktaları

Özellikle vurguladığımız gibi oto ekspertiz sektöründe güven en temel olgudur. Ekspertiz sırasında yapılacak en ufak hata ya da cihazlardan kaynaklanan hatalı test işlemi sonucunda insanların mağdur olmasına sebebiyet verilebilir. Bu gibi durumlar insanların o firmaya karşı olan güvenini sona erdireceği için firmanın da sonu anlamına gelecektir.

Sizde, bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına ülke çapında farklı farklı bölgelerde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlayan Dynobil Oto Ekspertiz Firması‘yla çalışabilirsiniz. Son teknolojiye sahip ekipmanlarıyla uygun fiyat aralığında hizmet politikasını benimseyen Dynobil Oto Ekspertiz Firması Türkiye genelinde 2 Milyondan fazla müşteri, 5 Milyondan fazla araç testi kapasitesinde hizmet veriyoruz.

Bilgi Almak İster Misiniz?

Profesyonel Yaklaşım ve Kaliteli Ekspertiz Hizmeti mi Arıyorsunuz?

Hemen Dynobil İle İletişime Geçin.