2. El Araç – Alım Satımı Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler - Dynobil Oto Ekspertiz

2. El Araç – Alım Satımı Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hayalinizdeki Aracı Güvenle Alın

2. el araç alım – satımı mutlaka herkesin yaşayacağı bir deneyimdir. Özellikle sıfır araç alan kişilerin kontağı çevirir çevirmez yaklaşık % 10 civarı değer kaybı ile karşı karşıya kaldıkları düşünüldüğünde, bütçeyi zorlamadan, kaliteli ve 0 değerinde 2. el bir araç satın almak daha mantıklıdır. Ancak bu hususta dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar mevcuttur. Bu unsurlar ve detayları ise aşağıda verildiği gibidir.

Aracı Kimden Aldığınızı Bilmek

Aracın kimden alınacağını bilmek, her zaman için avantajlıdır. Bilindiği üzere bu tür alış verişlerde insanların aklına takılan en büyük sorun güvendir. Bu bağlamda, güvenin oluşması ve ileride yaşanabilecek sorunlara karşı muhatap bulabilmek açısından aracın kimden alındığını bilmekte fayda vardır. Bu sebeple satıcının güvenilir olduğunun, üslubunun ya da varsa önceki satışlarının referans olarak kabul edilip özellikle incelenmesi fazlasıyla önemlidir. Bazı durumlarda 2. El araç alım – satımı yapan kişilerin ilanlarda yazdıkları ile çelişir cümleler kurdukları da satıcı ile iletişime geçildiğinde göz ardı edilmemelidir.

Aracın Fiziki Durumu – Kaporta Ekspertizi

Kaporta ekspertizi, aracın ilanda sahip olduğu kriterlere gerçekte de sahip olup olmadığının anlaşılması amacı ile yapılan kontrollerin genel merkezidir. İstediği gibi bir araç arayan, araç için bir bütçe belirleyen ve bütçe doğrultusunda araştırmalar gerçekleştiren kişilerin bütçe dışında belirledikleri bazı kriterler vardır. Örneğin kilometre, hasar kaydı, motor durumu ve boya olup olmadığı gibi durumlar, 2. El araç arayan kişiler için önemli kriterlerdir. Ancak, bazı satıcıların art niyetli olması sebebi ile ilanda yer alan bilgilerde değişiklik meydana gelmesi, örneğin araç kilometresinin sıfırlanıp boyanın reddedilmesi, gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumların önüne geçmek ve araç satın alındıktan sonra sürpriz durumlar ile karşı karşıya kalmamak için satın alınan ya da satın alınacak olan aracın ekspere götürülmesinde fayda vardır.

Aracın Resmi Kayıtlarına Bakmak

2. el araç alım – satımı yaparken araç ile ilgili resmi kayıtlara bakmakta fayda vardır. Bu resmi kayıt kavramı altında eklenebilecek birden fazla alt kavram mevcuttur. Buna araç kilometre bilgisi sorgulama, aracın herhangi bir motorlu taşıt vergisi ya da trafik cezası borcu olup olmadığını kontrol etme, hasar kaydı sorgulama, araç sahibi bilgileri sorgulama gibi kavramları örnek vermek mümkündür.

Öncelikle, Ulaştırma Denizcilik ile Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün imzalamış olduğu Bilgi Paylaşımı Esaslarının Düzenlenmesine Dair protokol ile, 2. El araç alım – satımı yapacak olan kişilerin HGS Mobil uygulaması üzerinden araçların muayene ve kilometre bilgilerinin sorgulanması mümkün hale gelmiştir. Buradan, araçlara dair herhangi bir hasar kaydının bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi gereklidir. Bazen araca dair bilgilerin gizlendiği gerçeği, bu gerekliliği ortaya çıkarmıştır.
Araç alım satımında araç resmi kayıtlarına bakmayı gerekli kılan bir diğer durum şudur; özellikle araç sahibini ve araç bilgilerini çarpıtarak alıcılara ileten ve bu bağlamda sorunlar meydana gelmesine sebep olan art niyetli alıcılar mevcuttur. Hasar kaydı olmayan başka bir aracın bilgilerini sunarak kontrol sağlatan, ancak alıcılara hasarlı arabayı satan satıcıların söz konusu olması buna örnek verilebilecek bir durumdur.

Kapora Dolandırıcılığına Dikkat Edin

2. el araç alım – satımı yaparken kurumsal yerler ve resmi olarak otomobil ticareti yapan firmalar tercih edilmelidir. Bunun en büyük nedenlerinden biri, kaparo sorunudur. Güvenilir olmayan, internet üzerinden şahıs adı ile satılan araçların sayısının artması ile kaparo dolandırıcılığı ortaya çıkmış, bu bağlamda dikkat edilmesi zorunluluğu da bunun sonucu haline gelmiştir. Örneğin internet üzerinden bir araç beğenen ve bu aracı satın almak için satıcı ile iletişime geçen kişilerin büyük bir kısmı “Kapora verdiğiniz takdirde aracı sizin için ayıracağım” cevabını almış ve istenen kaparo miktarını satıcıya iletmiştir. Aracı teslim alacağı zaman ise ortada ne aracı bulmuştur ne de satıcıyı. Yani yalnızca ödemiş olduğu para gitmiş, bunun karşılığında araç da satıcı da ortadan kaybolmuştur.

Yukarıda verilmiş olunan bilgilerin tamamı göz önünde bulundurulduğunda, 2. El araç satın almak isteyen kişilerin, satın alma faaliyetini güvenilir ve kurumsal firmalar aracılığı ile yapmalarının ne denli önemli olduğu anlaşılmaktadır. Firma arayışında olanların Dynobil Oto Ekspertiz ile iletişime geçmeleri mümkündür.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak verdiğimiz hizmetle gerek kurumsal gerekse kurumsal olmayan firmalara özel oto ekspertiz satışları gerçekleştiriyoruz. Kaliteli malzemelerle imal edilen cihazlarımız aynı zamanda son teknolojik donanımlara sahiptir. Fiyat aralığı olarak sunduğumuz uygun fiyat politikası sayesinde en fazla tercih edilen oto ekspertiz firması olma özelliğini de elimizde bulunduruyoruz.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak ülkemiz genelinde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlıyoruz. Özellikle kurumsal firmalar için yaptığımız özel çalışmalar ve özel ekspertiz cihazları sayesinde müşteri portföyümüz hızla büyümeye devam ediyor.

Türkiye Çapında Güvenilir Oto Ekspertiz Noktaları

Özellikle vurguladığımız gibi oto ekspertiz sektöründe güven en temel olgudur. Ekspertiz sırasında yapılacak en ufak hata ya da cihazlardan kaynaklanan hatalı test işlemi sonucunda insanların mağdur olmasına sebebiyet verilebilir. Bu gibi durumlar insanların o firmaya karşı olan güvenini sona erdireceği için firmanın da sonu anlamına gelecektir.

Sizde, bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına ülke çapında farklı farklı bölgelerde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlayan Dynobil Oto Ekspertiz Firması‘yla çalışabilirsiniz. Son teknolojiye sahip ekipmanlarıyla uygun fiyat aralığında hizmet politikasını benimseyen Dynobil Oto Ekspertiz Firması Türkiye genelinde 2 Milyondan fazla müşteri, 5 Milyondan fazla araç testi kapasitesinde hizmet veriyoruz.

Bilgi Almak İster Misiniz?

Profesyonel Yaklaşım ve Kaliteli Ekspertiz Hizmeti mi Arıyorsunuz?

Hemen Dynobil İle İletişime Geçin.